tr / en

ÖZGEÇMİŞ

DOWNLOAD CV

7 Aralık 1968 doğumlu Esra Dermancıoğlu, Pierre Loti Lisesi’ndeki eğitiminin ardından, B.U Boston Univercity’de Drama eğitimi aldı.. 1996 yılında Franklin College İsviçre’de Sanat tarihi bölümünü tamamladıkan sonra Şahika Tekand Stüdyo dan mezun oldu. New York Meisner’de ki eğitiminin ardından, yurt içinde ve yurt dışında çeşitli workshop’lara katılarak Anthony Bova, Eric Morris ve Michael Chekhov’dan oyunculuk dersleri almıştır. 

 2008 yılında oyunculukla başlayan kariyerine “Sen Harikasın”, "Avrupa Yakası",  “Fatmagül’ün Suçu Ne?”,  “Galip Derviş”, “Doksanlar”, “Sil Baştan”, “Serçe Sarayı”, "Muhteşem Yüzyıl-Kösem" gibi TV dizilerinin yanı sıra   “Moral Bozukluğu ve 31”, “Kadın İşi-Banka Soygunu” , “Merdiven Baba” ve " Hayalet Dayı” adlı sinema filmi projelerinide dahil etmiştir.

Esra Dermancıoğlu 2016 yılında "Hayalet Dayı" filmindeki performansı ile 21.Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Ödülleri töreninde "Yılın En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncusu" ödülüne layık görülmüştür.

Ayrıca İkinci Kat Tiyatro’da “ Poz" ve "Şapkalı O**** Çocuğu” tiyatro oyunlarında yer alan Esra Dermancıoğlu, 2017 yılından itibaren ATV'de yayınlanan “Kırgın Çiçekler” dizisinde “Zehra” rolünü canlandırmaktadır.